Kakšen bo trajnostni razvoj Trzina 24.08.2005
članek je bil objavljen v občinskem glasilu Odsev (Pisma bralcev) julija 2005.
Kakšen bo trajnostni razvoj Trzina
Mislil sem, da nekaj časa ne bom pisal v Odsev, a razmere me silijo, da le nisem povsem tiho in se ne obrnem proč, ko opazim kak problem ali me ljudje opozarjajo na težave, s katerimi se soočajo v naši občini.
|
 |
|
Betonska kletka je skorajda zakrila pogled na hrib, po katerem naše društvo nosi ime! |
|
|
Verjetno se še vsi Trzinci dobro spomnijo vročih razprav o velikosti in podobi centra Trzina, ki mu še vedno pravimo T3. Takrat smo soglasno poudarjali, da si želimo prijeten izgled kraja, da v naše okolje ne sodijo visoki, neestetski objekti. Koliko hudih besed je bilo izrečenih na račun višine objektov v T3!? Ali politiki in tisti, ki se ukvarjajo z urbanizmom na našem območju, te stvari tako hitro pozabljajo? Takrat so »letele« nekatere politične glave in še vedno so nekateri prepričani, da so bloki v T3 previsoki.
Zdaj pa ob trgovini Mercator, na mestu, kjer je bil včasih Ford servis, raste v nebo prodirajoča kletka betonskih nosilcev in nakazuje, da so nam pristojni skozi stranska vrata »znesli« kukavičje jajce. Ogrodje objekta, ki je zdaj zraslo na parkirišču nekdanjega Ford servisa, je šele začetek, slaba tretjina mastodona, ki naj bi po zamisli tistih, ki jim je pomemben le denar, krasil začetni pogled na Trzin. Ogromna škatla, pa če bo še tako lepo zastekljena, bo spominjala na New York, izbrisala pa bo pogled na Zareber in Trzin, kakršnega smo gradili v zadnjih letih. Požrla bo sonce in razglede sosedom, obiskovalci pa bodo prepričani, da so še vedno v industrijski coni.
Ves čas vemo in smo vedeli, da se bo Trzin dolgoročno spojil z Ljubljano, ampak pravi Trzinci smo vedno poudarjali, da naj naš kraj, dokler je le mogoče, ohrani svojo dušo. Vse raziskave javnega mnenja, ki jih opravljajo na Občini, kažejo, da si prebivalci Trzina želijo prijetnega in urejenega bivalnega okolja. Na Občini pišejo strategije razvoja občine in povsod na prvem mestu poudarjajo kakovost bivanja in skrb za človeku prijazno okolje. Županova lista se imenuje Lista za trajnostni razvoj Trzina, opozicijska lista pa se zavzema za zeleni Trzin. Kje so zdaj njihova prizadevanja? So to zgolj črke na papirju, besedne puhlice v predvolilnem cirkusu?
|
 |
|
Ste kdaj pomislili, da se z Ljubljanske ceste ne bo videlo hiš, ki gnezdijo po Zarebri (pod Ongrom)? |
|
|
Kako zdaj nihče ne naredi nič proti takšni grdobiji, ki nam jo gradijo ob vstopu v stanovanjsko naselje? Spet vsi umivajo roke in vijejo oči, kako so nemočni. »Na občini smo samo dali lokacijsko informacijo, ki govori, da je pri gradnji treba upoštevati določila Prostorsko- ureditvenega načrta za tisto območje – PUP-a.« Načrt predvideva, da gre tam za stanovanjsko naselje, v katerem pa so možni nekateri poslovni objekti. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi na občini ob tem pristali, da takšni objekti segajo 12 metrov v višino. če je to res, so na Občini imeli več podatkov o tem, kaj investitor pripravlja.
Na Upravni enoti so izdali gradbeno dovoljenje, ker je pač v PUP-u zapisano, da so tam lahko poslovni objekti. Ko je investitor prišel na UE, je moral prinesti vse načrte in drugo gradbeno dokumentacijo, tako da so na UE točno vedeli, za kaj izdajajo dovoljenje. Tisti, ki se je podpisal pod to dovoljenje, bi moral za svojo odločitev odgovarjati. V stanovanjsko naselje taka predimenzionirana nakaza ne sodi! Ali ste na Upravni enoti izgubili orientacijo? V industrijski coni dovoljujete stanovanjsko pozidavo - vsi poznamo problem t.i. gradu, v stanovanjskem naselju pa gradnjo povsem neskladnih, grdih objektov, ki sodijo v poslovne cone! Vas zanima zgolj denar? Pri vsej zadevi nekaj smrdi!
Kje pa so gradbeni, okoljski in drugi inšpektorji, ki morijo zasebnike, če na črno postavijo kakšen zid, škarpo? Tudi inšpektorji naj bi vedeli, kakšni objekti sodijo v določeno okolje. Zakaj ne posredujejo, ustavijo gradnje?
Seveda je v prvi vrsti kriv investitor, ki brez posluha za okolico vsiljuje svojo voljo in moč, vendar bi tudi Občina morala biti gospodar na svojem območju. Zakaj pa smo se zavzemali za svojo občino? Da bomo zdaj slišali samo jadikovanje, da je to samo dediščina nekdanje domžalske občine, da naše Občine nihče nič ne vpraša. Na občini sklicujejo zbore prebivalcev ulic in manjših območij, na katerih jih seznanjajo s spremembami PUP-ov, ureditvenih in drugih lokacijskih načrtov, pri tem pa vedno dajo udeležencem zasedanj že v naprej vedeti, da je vse odločeno in da so jih sklicali samo zato, ker tako zahteva zakon, zakaj pa za take velike posege v trzinski prostor ne skličejo nobenega zbora? Zakaj Občina, ki naj bi bila usmerjena v trajnostni razvoj kakovosti življenja v Trzinu ne stori ničesar? Ali je to tisti trajnostni razvoj, ki nam ga obljubljajo na predvolilnih shodih? Mogoče bi bilo prav, da v prihodnje ne bi bili več tako naivni.
Miro Štebe
|