Veliki Badin - Orlovo gnezdo 23.10.2024
Vabimo na VELI BADIN – ORLOVO GNEZDO
PD Onger Trzin v nedeljo, 27. 10. vabi na KRŠKI ROB NAD SOČERGO
Kraški rob s slikovitimi prepadnimi stenami loči kraško planoto od flišne pokrajine Slovenske Istre pod njim. Mogoče je najbolj slikovit del v bližini meje s Hrvaško nad naseljem Sočerga. Tam se mogočni Veli Badin z veličastnimi spodmoli, ki jim rečejo tudi Ušesa Istre slikovito boči nad pokrajino, zato najvišji točki Badina rečejo tudi Orlovo gnezdo. Na koncu sten Velega Badina obiskovalce navduši tudi naravno okno, že prej pa se je mogoče čez rob ostenja spustiti tudi do razgledne jame, ki ji rečejo bunker.
Prijave: vodja izleta bo Miro Štebe (gorski reševalec, alpinistični inštruktor), ki zbira prijave po telefonu: 041 370 206 ali po e-naslovu: miro.stebe@siol.net.
Prevoz z lastnimi avtomobili. Prijave zbiramo do petka, 25. 10. do 12. ure. Takrat bomo izlet tudi potrdili glede na vremenske razmere.
Odhod: iz Trzina krenemo ob 8. uri s parkirišča pred trgovino SPAR (Mengeška c.)
Stroški izleta: 10 € (stroški goriva za voznike)
O izletu:
Sprehod od cerkvice sv. Kvirika do Velega Badina je valovita in ni zahtevna, saj se praktično celo spušča, je pa potrebna previdnost, še zlasti za otroke, zaradi prepadnih sten kraškega robu. Pot sicer večinoma vodi nekoliko stran od prepadov. Za pot od sv. Kvirika do Badina potrebujemo približno uro zmerne hoje, za spust do spodmolov pa še pol ure.
Čas pohoda pa bomo podaljšali zaradi barvitega grmičevja - ruja, ki se prav zdaj začenja odevati v jesenske barve. Ruj je čez leto zelene barve, jeseni pa se listi najprej obarvajo rumeno, nato v oranžno barvo, ki zatem prehaja v rdečo, najprej bolj živahno, svetlo, kasneje pa v bolj ognjeno in nato temnejšo, ki ji rečejo tudi barva volovske krvi, vendar, ker smo na Krasu, bi bolj ustrezalo poimenovanje po barvi kraškega terana. Barvite poljane ruja vsako leto privabljajo vse večje množice občudovalcev. Tokrat se jim bomo pridružili še mi. In prav zaradi občudovanja barvitih preprog in slikanja bo naša pot trajala nekoliko dlje, kot je potrebno zanjo. Za celotno pot bomo tako s postanki potrebovali 3 do 4 ure, v Trzin pa se bomo vrnili v popoldanskem času.
Oprema: lahka pohodna obutev, pohodne palice in daljnogled (oboje po želji), vremenu primerna oblačila, tudi protivetrna (dežja nismo naročili), zaščita proti soncu (očala, klobuk), malica in pijača iz nahrbtnika (1x).
Dostop do izhodišča: Iz Trzina peljemo do Ljubljane in nato po avtocesti Ljubljana - Koper do izvoza Črni Kal. Od Črnega Kala z vožnjo nadaljujemo po stari cesti proti morju, vendar z nje zavijemo naslednjema nekoliko večjem križišču, kjer zavijemo levo v smeri MP Sočerga. Po omenjeni cesti se peljemo mimo kraja Kubed in Gračišče do Sočerge. Tu bomo na začetku kraja, nasproti gostišča Sočerga, v bližini bivšega zadružnega doma, opazili začetek ozke asfaltne ceste, po kateri se hitro povzpnemo do cerkvice sv. Kvirika, ki je izhodišče za naš izlet.
Opis poti: Od kapele sv. Kvirika (408 m) nadaljujemo po označeni poti v smeri bunkerja in naravnega mostu. Pot sprva poteka po zložnem deloma travnatem kolovozu, po katerem se v nekaj minutah sprehodimo do bližnjih RTV pretvornikov. Od pretvornikov se pot prične postopoma spuščati, le ta pa nas vodi deloma čez razgledna pobočja, deloma pa po in ob občasno prepadnem grebenu (pot je ves čas umaknjena od prepadov). Po nekaj minutah prispemo do manjšega razpotja, kjer se v desno odcepi 50 m dolga pot k bližnjemu bunkerju (manjše naravno okno), mi pa nadaljujemo naravnost po poti, ki se z izjemo nekaj krajših vzponov, po večini zložno do zmerno spušča. Nižje prečimo pas gozda, nas pa pot pripelje na rob grebena. Tu se pot še naprej rahlo spušča, pri tem pa preči nekaj rahlo izpostavljenih mest. Pot se nato položi in nas pripelje na prepadno razgledišče Orlovega gnezda (359 m). Z Orlovega gnezda nadaljujemo po neoznačeni, vendar dobro vidni poti do naravnega mostu. Pod lokom se spustimo v podnožje sten, kjer že zagledamo mogočne spodmole Velega Badina.
Večina se bo vrnila po isti poti, tisti, ki si želijo nekoliko več pa se bodo lahko po z jeklenicami opremljeni označeni poti povzeli nazaj na Veli Badin.
|