Bo uredba imela kakšen vpliv za uporabnike planinskih poti? 11.12.2004
Vlada Republike Slovenije pripravlja uredbo o varovalnih gozdovih in gozdovih s posebnim namenom. Varovalni gozdovi so gozdovi, ki v zaostrenih ekoloških razmerah varujejo sebe, svoje zemljišče, nižje ležeča zemljišča, polja, naselja in lastnino ter življenja ljudi. To so tudi gozdovi v katerih je izjemno poudarjena katera koli druga ekološka funkcija. Strokovni predlog predlaganih površin je pripravil Zavod za gozdove Slovenije. Na podlagi tega naj bi se v Sloveniji razglasilo 99.950 ha varovalnih gozdov (od tega je 43.222 ha gozdov v zasebni lasti) in 14.592 ha gozdov s posebnim namenom (od tega je 2.837 ha v zasebni lasti).
V 46. členu Zakona o gozdovih je definirano, da imajo lastniki varovalnih gozdov ali gozdov s posebnim pomenom v primeru omejitve uživanja lastnine oziroma uveljavljanja lastninske pravice na gozdu pravico zahtevati ustrezne davčne olajšave ali odškodnino. V primeru, da lastnik takšnega gozda zahteva njegov odkup, ga je razglasitelj dolžan odkupiti.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGSZ) zastopa stališče, da je potrebno lastnikom razglašenih varovalnih gozdov ali gozdov s posebnim pomenom zagotoviti primerno višino odškodnine, prav tako pa v primeru, da lastnik gozda zahteva odkup, primerno odkupno ceno. KGZS od Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pričakujejo tudi pripravo študije za ovrednotenje finančnih posledic razglasitve varovalnih gozdov in gozdov s posebnim namenom ter ogled vseh površin gozdov v primerih, ko se lastniki gozdov ne strinjajo z razglasitvijo.
Bodo te odločitve kakorkoli vplivale na planinske poti, ki vodijo čez take (zasebne) gozdove?
|