Predstavitev monografije »človek v Alpah« (15.9.2006) 15.09.2006
Ker je dan tako deževen ... in ne veste, kaj bi lahko danes pametnega naredili ...
V Galeriji Veronika v Kamniku bo v petek, 15. septembra 2006 ob 18. uri predstavitev pravkar izšle knjižne monografije čLOVEK V ALPAH s podnaslovom Desetletje (1996–2006) raziskav o navzočnosti človeka v slovenskih Alpah.
Zbornik z 18. strokovnimi članki obsega 280 strani, obravnava pa kulturno dediščino v visokogorju, pretežno v Kamniško-Savinjskih Alpah. Knjižno noviteto s 160 barvnimi fotografijami, risbami in zemljevidi bo predstavil urednik dr. Tone Cevc.
Dr. Cevc je znanstveni svetnik v pokoju, dolgoletni sodelavec in predstojnik Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU, avtor številnih znanstvenih člankov in monografij, morda ga poznate tudi po knjigah, ki jih je uredil, mdr.: Velika planina in Davne sledi človeka v Kamniških Alpah.
Ob predstavitvi bo knjiga (19,5 × 22,5 cm, trda vezava) naprodaj po 3.800 SIT (redna cena je 4.672 SIT).
Pa še nekaj besed o knjigi: Alpe so eno najvabljivejših geografskih območij, ki priteguje raziskovalce s svojo bogato, večtisočletno kulturno tradicijo. Slovenija v zadnjem desetletju pospešuje raziskave v Kamniško-Savinjskih in Julijskih Alpah: nekatere pomembnejše znanstvene rezultate arheoloških in etnoloških raziskav predstavlja zbornik človek v Alpah, kjer je objavljeno 18 prispevkov o lovski, metalurški in pastirski kulturi v slovenskih Alpah, po večini s planin v Kamniško-Savinjskih Alpah.
Najnovejša znanstvena spoznanja o kultiviranosti Vzhodnih Alp v prazgodovini, antiki in srednjem veku pomenijo velik prispevek k uveljavitvi našega ozemlja v sklopu celotnega alpskega prostora. Zbornik s široko vsebinsko tematiko predstavlja obogatitev kulturnega in turističnega horizonta na širšem alpskem območju, saj so prispevki – čeprav znanstveno zastavljeni – mikavni tudi za širši krog bralcev, ki jih privlačijo teme iz življenja in kulture človeka v Alpah.
Vsebino prispevkov dopolnjujejo in bogatijo številne barvne fotografije, zemljevidi in risbe. Razprave imajo povzetke v nemščini.
Pa še poglavja knjige:
Odkrivanje človekove navzočnosti v visokogorju Alp
Jana Horvat, Arheološke raziskave v slovenskem visokogorju
Jana Horvat, Arheološki sledovi v slovenskem visokogorju
Miran Bremšak, Odkrivanje arheoloških najdišč v slovenskem visokogorju
France Malešič, Naključno arheološko odkritje v Lepi glavi (1765 m)
Lovec
Boštjan Odar, Ledenodobni lovci v visokogorju
Matija Turk, Mezolitski lovci pod Krnom
Rudar
Janez Bizjak, Rudarjenje v visokogorju Julijskih Alp
Marija Ogrin, Arheološke raziskave v Julijskih Alpah. Bohinj in Blejski kot
Pastir
Tone Cevc, Arheološki dokazi o pašništvu v alpskem visokogorju. Pogledi etnologa
Tone Cevc, Verovanja v Alpah
Timotej Knific, Bronasti in železni zvonci iz planin v Kamniških Alpah
Andrej Pleterski, Zgodnjesrednjeveška poselitev na Bleku pod planinskim domom na Krvavcu. Predhodno poročilo o arheologiji povedke
Luka Peršič, Analiza hišne lončenine s Krvavca
Katarina Katja Predovnik, Srednjeveška in novoveška lončenina s planin v Kamniško-Savinjskih Alpah
Janja Železnikar, Arheološko odkritje ovalne pastirske bajte na Veliki planini
Benjamin Štular, Prostor Blejskih planin v srednjem veku
Tone Cevc, Kdaj so začeli v planinah sirariti? Po sledeh arheoloških najdb in zgodovinskih virov do spoznanj o začetkih sirarjenja v planinah na Slovenskem
Kulturna dediščina
Andreja Breznik, Kulturna dediščina alpskih planin. Primer arheološkega parka na Krvavcu
Več o knjigi
|